„Czwarte piętro” w reżyserii Antonio Mercero.

W dniu 24 października klasy 4 i 3 w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa wraz z opiekunkami Anną Bryłą i Magdaleną Domaradzką po raz kolejny wzięły udział w projekcie sandomierskiego kina „Starówka” – „ Filmowa edukacja”.

Tym razem uczniowie obejrzeli film „Czwarte piętro” w reżyserii Antonio Mercero. Opowiada on o miłości do życia, a jego akcja rozgrywa się na szpitalnym oddziale onkologicznym. Takie zestawienie musi dać wynik nietypowy, który zdecydowanie różni się od stereotypowych obrazów opowiadających o walce ze śmiertelną chorobą. Tytułowe 4 piętro to miejsce, gdzie umieszczeni są pacjenci chorujący na raka kości, często po amputacji kończyn.
Miguel Angel, Izana i Dani mają po kilkanaście lat i walczą z ciężką chorobą najlepiej jak potrafią, spędzają wspólnie czas, z nadzieją mówią o przyszłości, nie wiedząc, ile życia im jeszcze zostało. Reżyser nie stara się odpowiadać na najtrudniejsze pytania, dlaczego tak się dzieje, dlaczego los z jednymi obchodzi się tak boleśnie, a raczej pokazuje wycinek tej nieznanej rzeczywistości, dla której inspirację stanowiły osobiste przeżycia scenarzysty filmu.
„Czwarte piętro” to obraz bardzo wiarygodny, skłaniający do myślenia i przede wszystkim świetnie zagrany. Okazuje się, że można w ciekawy sposób mówić o cierpieniu bez nadmiernego sentymentalizmu. I co więcej, zawrzeć w tym sporą dawkę optymizmu.

Film poprzedziła dyskusja z uczniami na temat cierpienia, choroby, śmierci, optymizmu i przyjaźni.