Konkurs recytatorski „ 100 wersów na 100 lecie Niepodległej Polski”

20 listopada 2018 r. odbył się konkurs recytatorski „ 100 wersów na 100 – lecie Niepodległej Polski”. Uczniowie 10 klas recytowali wiersze: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Marii Konopnickiej. Wcześniej odbyło się losowanie i przygotowania do występów

Zamierzeniem uroczystości było przedstawienie, jaką rolę spełniła  Sztuka w okresie rozbiorów oraz w jaki sposób przyczyniła się do odzyskania upragnionej Niepodległości. Na ten temat uczniowie zaprezentowali krótki wykład. Wprowadzeniem do tej tematyki było stworzenie „żywego obrazu” Jacka Malczewskiego „ Polonia (I) 1918”.

Anioł ( także z obrazu J. Malczewskiego) wprowadził Polonię przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina „ Polonez As- dur” i na oczach widzów wykreował ją na obrazie. Aktorkami, które odegrały tę scenę były: Renata Wojnas i Martyna Wolarska. Interpretacji obrazu dokonała uczennica Justyna Stasica.  Wykład o Sztuce wygłosili uczniowie: Weronka Brzoska i Adrian Jabłoński.

                 Następnie młodzież pięknie wyrecytowała wiersza znanych poetów. Recytacje przysporzyły wielu wrażeń, każda klasa „ trzymała kciuki” za swoich kolegów. Widownia żywo reagowała na wystąpienia .                    

Po zakończonym konkursie jury, które uważnie wsłuchiwało się w poezję ogłosiło werdykt . Tak naprawdę każda klasa wyróżniła się i wszyscy byli zwycięzcami. 34 uczestników konkursu otrzymało nagrody książkowe i uznanie widowni. Obradom jury  towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina : Walc cis – moll”, „ Etiuda rewolucyjna”. Uczestnicy spektaklu pełni pozytywnych doznań i duchowego pokrzepienia wrócili do swoich codziennych obowiązków.

Organizatorami konkursu były: Pani Halina Skorupa, Pani  Joanna Pastuszka i Pani Agnieszka Woźniak . Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam i zaangażowali się w nasz spektakl.

Komentarze są wyłączone.