Majowe Święta

 

Pani dyrektor Jolanta Puzio swoje wystąpienie rozpoczęła słowami:

Przed nami kilka wolnych dni, wolnych od szkoły i od pracy, nie chciałabym jednak, żebyście potraktowali je tylko jak kolejny długi weekend. Pamiętajcie o tym, że w tym wolnym czasie będziemy obchodzić dwa bardzo ważne państwowe święta: drugiego maja  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 – Święto Konstytucji 3 Maja. Dni te są dla nas okazją, żeby mocniej niż zwykle poczuć się Polakami, obywatelami naszego państwa, żeby uświadomić sobie, że państwo to my wszyscy. Dlatego warto przypomnieć sobie jego losy, bo naród, który nie zna swojej przeszłości , umiera i nie buduje przyszłości. Nie ma dla Polaka wartości cenniejszej niż własne państwo. Jego zaś symbolem są nasze biało-czerwone, narodowe barwy. To znak naszej wspólnoty.

Następnie Pani dyrektor przybliżyła krótko historię i okoliczności uchwalenia tej pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji oraz historię i znaczenie naszych narodowych barw. W ostatnich słowach zwróciła się do całej szkolnej społeczności z apelem o radosne świętowanie 2 i 3 Maja:

Chciałabym więc zachęcić Was do świętowania 2 i 3 maja mając na względzie fakt, że to Wy jesteście przyszłością naszego kraju i za kilka lat stanowić będziecie o jego losach.(….) Proszę Was, zgodnie z apelem naszego prezydenta Pana Bronisława Komorowskiego wywieście flagę. Niech każdy Wasz dom zostanie przystrojony w biel i czerwień, aby dać mocny wyraz naszego przywiązania do narodowych symboli i tych wielkich wartości, które kształtowały nas Polaków na przestrzeni wieków.(….) Wywieście flagę, która jest symbolem łączącym wszystkich Polaków, niezależnie od tego gdzie są. Wywieszając flagę demonstrujemy naszą dumę z bycia Polakami oraz okazujemy szacunek rodakom, którzy poświęcili swoje życie dla istnienia niepodległości i powodzenia naszego narodu.

Następnie uczniowie pierwszych klas przygotowani przez Panią H. Skorupę i E. Siatrak zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przybliżający te jakże ważne dla Polaków chwile uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji – Konstytucji 3 Maja 1791 roku.