MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2016

islm-logoJuż od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL-Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: “Książka to dopiero początek”.

Do obchodów przyłączyła się również biblioteka ZSCKR podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo. Na terenie szkoły pojawiły się lub pojawią ekspozycje informujące o: „Roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza” „Nagrodzie Literackiej Nike za 2016 rok”, ”Literackiej Nagrodzie Nobla za 2016 rok”, ”Tygodniu Książek Zakazanych”, „Czytamy prasę fachową”, „Legalne źródła kultury”.

Przez cały miesiąc na korytarzu szkolnym będzie trwała akcja „Uwolnij książkę”.

”Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych: w parku, pociągu, w ulubionym pubie, wybranym sklepie, teatrze, kawiarni, galerii, kinie, jak również w miejscach specjalnie w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej”.

Przed biblioteką na przeznaczonym do tego stoliku uczniowie przez cały miesiąc będą mogli pozostawiać przeczytane już książki oraz czasopisma lub wymieniać je na inne, przyniesione przez kolejnych czytelników.

Zapraszamy do udziału w akcji!

Komentarze są wyłączone.