Narodowa Wystawa Rolnicza

 

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego, w dniach 30.11 – 02.12.2018 r. odbyła się w Poznaniu Narodowa Wystawa Rolnicza. Głównym celem wystawy było pokazanie aktualnego oblicza polskiej wsi z prezentacją współczesnych osiągnięć agrotechniki, jej zmian na przestrzeni lat, a także jej tradycji i dziedzictwa.

Na wystawie zaprezentowały się wszystkie 52 szkoły prowadzone przez Ministerstwo  Rolnictwa z całej Polski, a wśród nich, oczywiście my, czyli Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu – Mokoszynie.

Na naszym stoisku promowaliśmy Sandomierz i Ziemię Sandomierską z jabłkiem w roli głównej, produkty lokalne pozyskiwane z jabłek oraz naszą 100 letnią tradycję. W 2021 roku będziemy świętować 100 lecie szkoły, dlatego hasłem przewodnim naszej wystawy było „ 100 lat z Niepodległą”. Jabłko – symbol naszego regionu umieściliśmy na ciekawej konstrukcji w kształcie jabłka i wypełniliśmy ją dwiema odmianami Golden Delicious i z grupy Red Deliciousa, które odzwierciedlały kolory polskiej flagi. Ta dekoracja wzbudzała zainteresowanie zwiedzających.

Tło stoiska stanowił baner prezentujący Ratusz na Starym Mieście w Sandomierzu i sandomierskie sady. Poniżej zaprezentowaliśmy nasze jabłka, zarówno nowoczesne, jak i stare odmiany. Wielu zwiedzających pytało o stare odmiany np. koksa pomarańczowa i malinówka, których mieli możliwość skosztować. W Poznaniu prezentowaliśmy również lokalne produkty. Soki wyprodukowane przez grupę producencką Sad Sandomierski oraz Tłocznię Soków Sam Ray w Samborcu. Inkubator Przetwórczy w Dwikozach dostarczył nam produktów w postaci przecierów, dżemów czy suszonych owoców.

Pięknie wpisaliśmy się w Narodową Wystawę Rolnicza, ponieważ nasza szkoła również obchodzi stulecie swojego istnienia. Najważniejsze wydarzenia z jej historii upamiętniliśmy na planszach, które zawierały kolaże utworzone ze zdjęć z okresu 1921 – 2018.

Oryginalnym akcentem na naszym stoisku był „ żywy obraz”, który przedstawiał „ Polonię (1918)” Jacka Malczewskiego. Uczennica Izabella Michalska wcieliła się w tytułową rolę, świetnie oddała pozę i gesty Polonii . Obraz ten podkreślił narodowy charakter naszej wystawy. Symbolikę zawartą na obrazie omówiła uczennica Justyna Stasica, pod czujnym okiem Pani Agnieszki Woźniak.

Fachową wiedzą na tematy sadownictwa przekazywali uczniowie: Kamil Smardz i Marcin Godowski. Opiekę nad nimi sprawował Pan Marcin Kaca. Nad całością czuwała Pani Dyrektor Jolanta Puzio.

Wystawa była niezapomnianym przeżyciem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Dostarczyła wielu wrażeń, umiejętności: planowania, organizacji, poczucia estetyki. Umożliwiła także zawarcia nowych znajomości oraz kontakt z ciekawymi ludźmi.