Tydzień Zakazanych Książek

Już po raz siódmy obchodzić będziemy w Polsce Tydzień Zakazanych Książek. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na kwestie wolności słowa, cenzurę i zakazywanie publikacji.

Na świecie Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (American Library Association), które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Według wyliczeń Stowarzyszenia w ciągu ostatnich czterech dekad na celowniku „cenzorów” znalazło się ponad 11 tysięcy tytułów. Próby cenzury najczęściej motywowane są chęcią ochrony dzieci przed „niewłaściwymi” treściami.

Podczas Tygodnia Zakazanych Książek, który będzie trwał w tym roku od 24 do 30 września, w naszej szkole zostanie zorganizowana wystawa zgromadzonych w bibliotece szkolnej pozycji literatury, która bywała lub nadal bywa zakazywana, wycofywana z obiegu i umieszczana na „czarnych listach”. Zapraszamy do udziału już od poniedziałku25.09.2017r.

Komentarze są wyłączone.