Dzień Otwartej Szkoły

Wychodząc naprzeciw problemom gimnazjalistów stojących przed decyzją związaną z wyborem dalszej drogi kształcenia, ZSCKR w Sandomierzu – Mokoszynie zorganizował Dzień Otwartej Szkoły. Zainteresowani zapoznali się z historią szkoły, jej tradycjami, osiągnięciami i perspektywami rozwoju. Goście, którzy  licznie przybyli 27 marca do ZSCKR zwiedzili nowocześnie wyposażone pracownie, gospodarstwo szkolne, internat           z pełnym zapleczem socjalnym, mieli okazję porozmawiać z pracownikami i uczniami.
W bogatym programie Dnia Otwartej Szkoły znalazło się mnóstwo propozycji, wśród których każdy znalazł coś dla siebie.
Na specjalnie przygotowanych stoiskach zgromadzono materiały informacyjne dla poszczególnych kierunków kształcenia, w tym dla Technikum Rolniczego będącego nowością w ofercie edukacyjnej na rok 2013/2014.
Kandydaci do szkół ogrodniczych zainteresowani byli pokazem cięcia sadu. Wyposażenie gospodarstwa szkolnego w nowoczesne maszyny i specjalistyczny sprzęt dydaktyczny budziło uznanie uczniów i ich rodziców. Chętni skorzystali z możliwości odbycia przejażdżki ciągnikiem New Holland.
Na uwagę uczniów i opiekujących się nimi nauczycieli zasłużyło także Centrum Multimedialne. Tu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego przeprowadzonego wśród gimnazjalistów, a zatytułowanego „Moje miejsce na ziemi”.
Jako oryginalną propozycję spędzania wolnego czasu przyjęto pomysł Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Koła Żeglarzy  „ZEW MORZA” działającego w ZSCKR.
Na  wystawie warzyw mało znanych można było zobaczyć ciekawe, o egzotycznie brzmiącej nazwie gatunki jak m.in. ogórek kolczasty, ogórek ozdobny, pepino, miechunka peruwiańska czy też kapusta chińska.
Osoby interesujące się językami obcymi pytały o szczegóły dotyczące języka angielskiego, niemieckiego              i o możliwości kontynuowania nauki języka rosyjskiego. Interesowano się współpracą  partnerską ze szkołami z Niemiec, Austrii i Czech.
Wśród propozycji  skierowanych do gości była możliwość wykonywania doświadczeń     i uczestniczenie w konkursie z zakresu fizyki, oraz w pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Amatorzy zmagań sportowych mieli możliwość uczestniczenia w towarzyskim turnieju piłki siatkowej rozegranym przez gimnazjalistów ze szkół w Dwikozach i Chobrzanach.
Podczas Dnia Otwartej Szkoły w Mokoszynie nie mogło zabraknąć aranżacji wielkanocnej wykonanej   z suchego materiału roślinnego i żywych kwiatów połączonej  z symboliką Świąt. Prace wykonane przez uczniów,  w ramach kółka florystycznego, to małe dzieła sztuki wielkanocnej. Wrażeń estetycznych dostarczała  również  aranżacja ogrodu różanego z drobnymi formami architektury oraz kącik promujący II wiosenny plener plastyczny, który odbędzie się 14 czerwca b.r..
W formie multimedialnej prezentowane były projekty ogrodów przydomowych, projekt nowozakładanego parku przyszkolnego, wydarzenia z życia szkoły i projekt edukacyjny  z serii „Było sobie życie”.
Dzień Otwartej Szkoły był okazją do przygotowania gazetek tematycznych   i zaprezentowania projektów, realizowanych w bieżącym roku szkolnym :”Mam swoje zdanie”  „Tydzień Chleba na Zakwasie” „Młodzieżowy Inkubator Przedsiębiorczości” ”CEKIN”, Przedsiębiorcza młodzież Ambasadorem Rozwoju Ekonomii Społecznej na Obszarach Wiejskich i Miejsko – Wiejskich”.
Zwiedzający mogli także zapoznać się z działalnością Związku Młodzieży Wiejskiej na terenie szkoły i poza nią.
Tradycją szkoły jest udział w akcjach charytatywnych, a Dzień Otwartej Szkoły wykorzystano jako okazję do zaprezentowania dorobku w zakresie organizowania pomocy dla potrzebujących, w tym podopiecznych Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dębni  i wymagającej rehabilitacji, Zosi Zając z Tarnobrzega.
Dopełnieniem atrakcji jakie czekały 27 marca na gości odwiedzających szkołę w Mokoszynie była degustacja wielkanocnych babek w świetlicy szkolnej, gorący poczęstunek w internacie, i równie gorące rytmy uczniowskiego zespołu muzycznego MOKOSZYN BAND.