Mokoszyńska Majówka 2024

19 i 20 maja Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego jak co roku zapraszał na Mokoszyńską Majówkę. Słoneczna pogoda dopisała na równi z uczniami 8 klas, którzy przybyli, by zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej szkoły oraz przygotowanymi na ten dzień licznymi atrakcjami. Zwiedzający poznawali budynek szkoły, sale lekcyjne, warsztaty, laboratoria oraz internat, mogli zapoznać się ze stuletnią historią szkoły, pozalekcyjną działalnością uczniów oraz ich udziałem w różnych projektach czy zagranicznych  praktykach.
Ciepła, prawdziwie wiosenna pogoda uprzyjemniała zwiedzanie obiektów na świeżym powietrzu, spacer po gospodarstwie szkolnym czy podziwianie ogrodu „Metamorfozy”.
Przed wejściem do szkoły na gości czekali uczniowie gotowi oprowadzić ich po całym terenie i zaprezentować liczne atrakcje przygotowane ten dzień.
W szkolnym grodzie „Metamorfozy” swoje stanowiska prezentowały uczennice z technikum architektury krajobrazu wykonując biżuterię ze sztucznych kwiatów. Szkolne koło florystyczne zaprezentowało projekty koncepcyjne przydomowych ogrodów, makiety różnych stylów ogrodowych oraz Flower Boxy wykonane z żywych kwiatów.
Można było również obejrzeć reanimację przeprowadzoną na Fantomie.
Uczniowie w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik ogrodnik zaprezentowali swój sprzęt ogrodniczy – opryskiwacze sterowane komputerowo, platformę sadowniczą do zbioru owoców oraz nowoczesne traktory.
Można było również obejrzeć wystawę poświęconą 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i poznać osiągnięcia uczniów w unijnych konkursach.
Swoje stoiska przygotował również Sandomierski Związek Hodowców Gołębi i Drobiu Ozdobnego oraz hodowcy prywatni. Nie brakło przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Na sali konferencyjnej przygotowano pokaz krótkich filmów prezentujących specyfikę każdego zawodu, w jakim kształci nasza szkoła, a biblioteka szkolna zapraszała na wystawę historii szkoły. Uczniowie mogli także zwiedzić sale lekcyjne, obejrzeć makiety stajni i owczarni wykonane przez naszych uczniów czy wziąć udział w różnych konkursach. Na sali gimnastycznej można było obejrzeć pokaz gry w badmintona oraz strzelanie z karabinków biathlonowych.
Również w szkolnym gospodarstwie przygotowano liczne atrakcje dla zwiedzających. Na warsztatach weterynarii zorganizowano pokaz przygotowywania pistoletu inseminacyjnego do zabiegu inseminacji oraz doświadczenia z ciekłym azotem. Można było obejrzeć preparaty tkanek zwierzęcych, pokaz pobierania prób podeszwowych oraz rozpoznawania pasz.
Na placu manewrowym zorganizowano pokaz nauki jazdy ciągnikiem i samochodem a  przed halą maszyn wystawę sprzętu rolniczego i jazdę kombajnem. Dodatkową atrakcją był przejazd po terenach szkolnych bryczką zaprzężoną w dwa konie.
Przed internatem szkolnym można było obejrzeć mecz siatkówki plażowej. Na dużej świetlicy internatu zachęcano do obejrzenia filmu „Jeden dzień z życia mieszkańca internatu” ukazujący życie codzienne, gotowanie, naukę własną czy spędzanie czasu wolnego. Na stołówce tradycyjnie jak co roku przygotowano smaczny poczęstunek – wiosenne kanapki ze świeżymi warzywami i racuchy z jabłkami i rabarbarem. Zwiedzający mogli również obejrzeć pokoje mieszkalne, pokój socjalny czy pokój cichej nauki a także salę TV i siłownię.
O 12.00 odbył się koncert szkolnego zespołu „Mokoszynianie”, który specjalnie przygotował swój repertuar na Mokoszyńską Majówkę.
W pierwszym Dniu Otwartej Szkoły zwiedzającym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda i moc atrakcji. Zapraszamy również na jutro 🙂