„ Mokoszyńska Majówka w sandomierskim Rolniku!”

28 i 29 maja w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej                        w Sandomierzu – Mokoszynie odbyły się Dni Otwartej Szkoły nazywane przez nauczycieli  i uczniów „ Mokoszyńską Majówką”. Jest już tradycją, że podczas tego święta drzwi szkoły są otwarte dla ósmoklasistów i ich rodziców, którzy mogą zapoznać się z ofertą edukacyjną i bazą dydaktyczną placówki. W tegorocznej ofercie edukacyjnej znajdują się 5 – letnie technikum w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik ogrodnik, technik rolnik  i technik weterynarii. Są także 3 – letnie szkoły branżowe I stopnia w zawodach: mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych  i ogrodnik. 

W pięknych plenerach przyrody przybywający goście mogli odbyć długi spacer, podczas którego poznali szkołę, internat, warsztaty z pracowniami zawodowymi, szklarnię oraz gospodarstwo wraz  z różnymi uprawami. Nie zabrakło atrakcji zarówno duchowych, jak i cielesnych. W szkole można było zwiedzić wszystkie pracownie dydaktyczne, porozmawiać z nauczycielami, a nawet rozwiązać quiz psychologiczno – pedagogiczny pod hasłem „ Osobowość człowieka”. Na parterze w  bibliotece szkolnej można było obejrzeć kroniki  i poznać historię szkoły, ale także pogłębić swoją wiedzę na temat zdrowia. Tematem przewodnim była profilaktyka onkologiczna pod tytułem „Zadbaj o zdrowie na 12 sposobów” – promocja zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 

Przed szkołą,  w ogrodzie metamorfozy, została przeprowadzona urocza akcja – uczennice technikum w zawodzie architektura krajobrazu budowali domki dla jeży i budki lęgowe dla ptaków.  W innym miejscu można było podejrzeć technikę układania kompozycji kwiatowych, a nawet ułożyć własną. Dalej goście zapoznali się z działalnością Szkolnego Koła Wolontariatu, na zdjęciach przybliżyli współpracę szkoły ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym w Dębnie. W tym dniu zbierane były pieniądze dla dzieci z tego właśnie ośrodka. Uczniowie sprzedawali pysznych ciasta upieczone przez swoje mamy. W sadzie przed szkołą odbył się pokaz maszyn i pojazdów stosowanych do pracy w ogrodzie.     

Kolejnym etapem zwiedzania był internat. Goście zwiedzali budynek, pokoje uczniowskie, rozmawiali z wychowawcami, podziwiali instrumenty muzyczne będące na wyposażeniu placówki. W świetlicy mogli zagrać w ping – ponga, bilard, sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie w podbijaniu piłki nożnej. Było tutaj także stoisko informacyjne z instruktażem o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Na stołówce można było się wzmocnić pysznym bigosem, czy słodkimi racuchami.                    

W tak miłej atmosferze nasi goście dotarli do warsztatów z pracowniami zawodowymi. Tutaj atrakcji również nie zabrakło, zwłaszcza  dla uczniów zainteresowanych mechanizacją. Mogli spróbować swoich sił jako kierowcy samochodu osobowego i kombajnu zbożowego. W dwóch konkursach: precyzyjnego latania dronem i przenoszenia wiadra z wodą za pomocą ciągnika z przednim tuzem, sprawdzali swoją dokładność, cierpliwość i opanowanie. Koneserzy maszyn  i pojazdów rolniczych zobaczyli wystawę ciekawych maszyn: ciągnik New Holland, Zetor, brona talerzowa, agregat ścierniskowy, agregat uprawowy, sadzarka do ziemniaków, sadzarka do warzyw, przyczepy rolnicze, a także modele silników i układów napędowych pojazdów. 

Uczniowie zainteresowani weterynarią także poznali ciekawą ofertę przygotowaną przez nauczycieli i uczniów tegoż kierunku kształcenia. W pracowni weterynarii obejrzeli m.in. narzędzia do poskramiania zwierząt, sprzęt do korekcji racic i kopyt, prezentację pasz, prezentacje tematyczne. Wykonali swoje pierwsze proste zabiegi medyczne jak: podanie kroplówki psu, oczywiście mówimy o modelu , zszycie rany i pokaz różnych rodzajów szwów. Wykonali test TOK, oglądali pod mikroskopem różne preparaty, a także używali sprzętów specjalistycznych. Jak zabezpieczyć konia przed ugryzieniami owadów? Tego także nauczyli  się podczas „ Mokoszyńskiej Majówki”. Dodatkowe atrakcje to: porównanie zębów roślinożercy i mięsożercy, rozpoznawanie ziaren zbóż, barwienie rozmazów oraz pokaz z ciekłym azotem. 

Długi spacer z atrakcjami sprawnościowymi i intelektualnymi zakończył się kiełbaską z grilla, którą można było zjeść na zielonej trawce, w promieniach słońca, przy dźwiękach muzyki   i miłym towarzystwie starszych koleżanek  i kolegów. 

Pani dyrektor Alicja Szatan podziękowała wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom za trud i zaangażowanie włożone w organizację „ Mokoszyńskiej Majówki,,                                   Oopracowała Agnieszka Woźniak