Tydzień Chleba Na Zakwasie w Szkole 2012

 

Jesienna Wystawa Ogrodnicza

W dniach 16-23 października 2012 r. trwała IV edycja ogólnopolskiej kampanii „Tydzień Chleba Na Zakwasie w Szkole 2012”. Projekt przygotowany przez Fundację Dobre Życie, a finansowany przez FIO adresowany jest do dzieci i młodzieży oraz osób powyżej 50- tego roku życia. Patronat nad kampanią objął Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi oraz Minister Edukacji Narodowej.

Do udziału w projekcie zgłoszona była nasza szkoła. W ramach realizacji założeń projektowych wykonano wiele czynności przybliżających uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i gościom ideę chleba na zakwasie, pieczonego tradycyjnymi metodami. Służyły temu gazetki: symbolika chleba w poezji, jego miejsce w religii, znaczenie w diecie. Kulminacyjnym punktem programu była degustacja pieczywa, którą zorganizowaliśmy 18 października. Pieczywo do degustacji pochodziło z piekarni:

  • GS Samopomoc Chłopska w Trześni
  • PSS Społem w Sandomierzu
  • GS Samopomoc Chłopska w Koprzywnicy
  • MASPEK – Maria Siwek
  • Kama – Krystyna Tenderenda
  • Piekarnia Mechaniczna – Jan Mączka
  • Piekarnia Pieczywa  i Wyrobów Cukierniczych – Dariusz Stępień
  • „AS” – Adam Stasiak.

Uzupełnieniem oferty był chleb pieczony w domach przez uczniów, rodziców i słuchaczki Szkoły Policealnej. Dodatek do chleba stanowiły ogórki z Firmy Kilian a  także smalec w różnych smakach,  powidła, masło wiejskie i ser. Do degustacji przygotowane były również jabłka i ciasta z owocami. Na 18 października przygotowana została Jesienna Wystawa Ogrodnicza, która wpisana jest w kalendarz szkolnych imprez.

Goście zwiedzający wystawy mogli poznać nowości odmianowe warzyw i owoców, obejrzeć piękne kompozycje wykonane z róż,  jesienne dekoracje z suchego materiału roślinnego oraz szkolną galerie prac plastycznych. Podczas wystawy ogrodniczej obecni byli pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sandomierzu którzy realizowali skierowany dla młodzieży projekt „Trzymaj formę”.