TYDZIEŃ ZAKAZANYCH  KSIĄŻEK W NASZEJ SZKOLE


TYDZIEŃ ZAKAZANYCH  KSIĄŻEK W NASZEJ SZKOLE

„Cenzura pozostawia nas w ciemności. Zostaw światło włączone” – to tegoroczne hasło przypominające o wydarzeniu jakim jest Tydzień Zakazanych Książek wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Tydzień Zakazanych Książek został zainaugurowany w latach 80. XX wieku, w czasach wzmożonych wyzwań, zorganizowanych protestów oraz sprawy Sądu Najwyższego Island Trees School District, która orzekła, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazywać książek w bibliotekach tylko z powodu ich zawartości.

Książki są nośnikami pewnych myśli i ze względu na różne uwarunkowania np. historyczne z powodów politycznych, obyczajowych, społecznych lub kulturalnych mogą być powszechnie uznawane za szkodliwe, zakazane – przykładem jest „Mein Kampf” autorstwa Adolfa Hitlera. Wydawanie tej książki w Polsce jest zakazane, z oczywistych względów.

Często jednak, na listę książek niebezpiecznych trafiają pozycje wartościowe. Także samo zjawisko umieszczania książek w kategorii zakazanych nie przeminęło z XX wiekiem i ciągle ma się dobrze.

W dniach 23-27 września w szkole będzie można zatrzymać się przy powstałej z tej okazji instalacji artystycznej dotyczącej zakazanych książek. Zapraszamy!