Uprawa winorośli na terenie Sandomierszczyzny

21 grudnia 2011 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z dotyczące możliwości uprawy winorośli na terenie Sandomierszczyzny. Wykład przeprowadziła dr Małgorzata Kapłan z Uniwersytetu Rolniczego w Lublinie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy III i IV Technikum Ogrodniczego oraz II i III Technikum Architektury Krajobraz.
Latem tego roku z inicjatywy  Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, Urzędu Miasta oraz Ojców Dominikanów narodził się pomysł, aby odrodzić stare tradycje uprawy winorośli sięgające XII wieku. Na wzgórzu Św. Jakuba wykonano pierwsze prace dotyczące założenia winnicy. Winnica na wzgórzu świętojakubskim ma zachęcić innych do zakładania podobnych plantacji.
Nasza szkoła pierwsze kroki w zakresie uprawy winorośli już uczyniła. W latach 2008-2010 realizowany był projekt Comenius, elementem którego było przywrócenie tradycji uprawy winorośli na terenie Sandomierszczyzny. W kwietniu 2009 r. na terenie gospodarstwa szkolnego przy pomocy partnerów z Czech – z Winiarskiej Szkoły w Valticach została założona mała winnica.

Jak założyć przydomową winnicę