Warsztaty Sandomierskich Amazonek dla pierwszoklasistów

Już po raz kolejny w ZSCKR w Sandomierzu-Mokoszynie tradycją stały się spotkania młodzieży z przedstawicielkami Sandomierskiego Klubu „Amazonki”. Tak też było i w tym roku szkolnym.
4 czerwca 2024 r. uczniowie z klas I LTa, I HTD, I BT wzięli udział w wykładzie pani Jolanty Drypy i Grażyny Rękas – założycielki Stowarzyszenia „Amazonek” w Sandomierzu na temat profilaktyki raka piersi oraz nowotworu jądra u mężczyzn.
Podczas prelekcji panie omówiły symptomy choroby nowotworowej piersi oraz jąder. Wskazały na co należy zwrócić uwagę, co nas powinno zaniepokoić w wyglądzie skóry, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać samobadanie. Młodzież dowiedziała się również, gdzie należy zgłaszać się po pomoc w razie wykrycia guzka czy zmian skórnych.
W profilaktyce chorób nowotworowych, w tym raka piersi, ważne są nie tylko badania wykonywane przez specjalistyczne aparatury (USG, mammografia) ale przede wszystkim przez dłonie. 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same. Regularnie, co miesiąc badać powinny się już dziewczyny, które ukończyły 20 rok życia.
Na koniec spotkania uczniowie mogli poćwiczyć na fantomach piersi i jąder, w jaki sposób można znaleźć guzek. Poprzez to ćwiczenie młodzież uczyła się wyczuwać, jak odróżnić zmianę łagodną od złośliwej.
Mamy nadzieję, że spotkanie to uświadomiło młodym ludziom, że tak naprawdę ich zdrowie leży w ich rękach. Każdy człowiek powinien wziąć za siebie odpowiedzialność w kwestii zdrowia, profilaktyki, prawidłowego dbania o swoje zdrowie.