Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole.

W środę 1 marca 2023 r. w ZSCKR  w Sandomierzu-Mokoszynie upamiętniliśmy żołnierzy walczących o niepodległość i suwerenność naszego kraju po 1944 roku.

Wprowadzeniem do rozpoczęcia uroczystości były słowa pani wicedyrektor Urszuli Bąk, w których przybliżyła zebranym ideę obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy  Niezłomnych nazywanych także Żołnierzami Wyklętymi.

Realizując program uroczystości, uczniowie  rozwiązywali opracowany przez Pana Łukasza Strawę test wiedzy teoretycznej na temat działalności żołnierzy Polski Podziemnej walczących o niepodległość latach 1944-1963. Rozegrano też konkurencje związane    z zadaniami, które dawniej wykonywali Żołnierze Wyklęci tj. rzut granatem do celu i  odczytanie zaszyfrowanej wiadomości. Następnie 65 uczestników obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział w Biegu Tropem Wilczym pokonując odległość 1963 metrów.

Członkowie Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali wystawę  „Czas niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1963”,  którą przygotowali  w oparciu o źródła  z Instytutu Pamięci Narodowej. Uzupełnieniem wiedzy historycznej była też prezentowana przez uczniów gazetka. Zainteresowani  mogli znaleźć w niej odpowiedź na pytania: „Kim byli wyklęci?” i „Dlaczego 1 marca obchodzony  jest  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych?”.

Wielu emocji i wiedzy o „niezłomnych”  dostarczyły etiudy filmowe „Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci” – zaprezentowane w godzinach popołudniowych wychowankom internatu przez Pana Łukasza Strawę.

Włączyliśmy się w miejskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Delegacja uczniów z Panią Henryką Kwiatkowską uczestniczyła w uroczystości na Cmentarzu Katedralnym przy mogile ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka”. Ostateczne wyniki konkurencji rozegranych w czasie szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostaną ogłoszone w dniu 08.03.2023 r. w czasie uroczystego apelu.

Koordynatorami uroczystości byli: Łukasz Strawa, Mirosław Hagdej. Do współpracy włączyli się: Beata Kuleszko, Kinga Dragan Karolina Kalinowska, Henryka Kwiatkowska, Tomasz Ramus.

Zwycięzcami tegorocznej XI edycji Biegu Tropem Wilczym w kategorii kobiet zostały:

I miejsce – Patrycja Rybacka – kl. IV technikum w zawodzie technik weterynarii,

II miejsce – Iryna Chub – kl. II technikum w zawodzie technik weterynarii,

III miejsce – Natalia Chmielnicka – kl. III technikum w zawodzie technik weterynarii.

Zwycięzcami tegorocznej XI edycji Biegu Tropem Wilczym w kategorii mężczyzn zostali:

I miejsce – Bartosz Stola – kl. II technikum w zawodzie technik ogrodnik,

II miejsce – Krzysztof  Szelągiewicz – kl. I technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki,

III miejsce – Jakub Kowaliński – kl. I technikum w zawodzie technik ogrodnik.

Zwycięzcami szkolnego konkursu ,, Niepodlegli Żołnierze – edycja 2023,, zostali:

I miejsce – Agata Głąbień klasa II technikum zawodzie technik weterynarii

II miejsce – Adyta Różalska klasa IV technikum w zawodzie technik ogrodnik