#SzkołaPamięta

Ministerstwo Edukacji i Nauki pod koniec października organizuje akcję #SzkołaPamięta, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W tym roku zarówno uczniowie, jak i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do tej akcji. Efekty ich pracy i zaangażowania można zobaczyć na wystawie znajdującej się na parterze szkoły. Mamy relacje o miejscach pamięci i grobach, które odwiedzili nasi uczniowie – zarówno tych upamiętniających wydarzenia w naszym regionie, jak i mogiłach zapomnianych i zaniedbanych, które zostały uprzątnięte przez uczniów i zapalono na nich znicze. Również na grobach żołnierzy radzieckich, austriackich i cmentarzu żydowskim uczniowie zapalili znicze, by pokazać, że szacunek należy się zmarłym, bez względu na wyznanie czy pochodzenie.

Na wystawie można zapoznać się także z życiorysem błogosławionego Wincentego Kadłubka, związanego z Sandomierzem. Znajduje się tu również wiele eksponatów – pamiątek z domów rodzinnych, troskliwie przechowywanych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Można przeczytać wzruszające listy miłosne Jana do Anieli napisane w 1933 roku, obejrzeć świadectwa szkolne z 1949 i 1950 roku, książeczkę wojskową z mężczyzny urodzonego w 1917, srebrne widelczyki deserowe i łyżeczki z 1902 i 1920 roku, czy portret pradziadka ułana.

Wystawa ma uświadomić młodym ludziom, jak ważna jest pamięć o przeszłości i skłonić ich do refleksji o przemijaniu, dlatego została zorganizowana w okresie poprzedzającym Święto Zmarłych. Ukazuje kruchość ziemskiej egzystencji – zostają po nas przedmioty i ludzka pamięć. A pamięć jest częścią naszej tożsamości…