XIII Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW

Dnia 18 stycznia uczniowie z klas 1HTD, 2HTD i 4BTD w zawodach technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej na XIII Targach Sadownictwa i Warzywnictwa TSW w Kielcach.Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią wystawa została przeniesiona na Ziemię Świętokrzyską do stolicy naszego województwa. Podczas dwóch dni targowych prezentuje się około 300 wystawców, w tym ponad 50 firm z zagranic. Została przedstawiona bogata oferta technologii, maszyn, środków, które potrzebne są do produkcji warzyw i owoców. Specjalistyczne ciągniki pokażą między innymi przedsiębiorstwa Massey Ferguson, Landini, Elrol – marki Lovol, Autopolmozbyt – marki Deutz – Fahr,  zaś maszyny do prac w sadzie i ogrodnictwie m.in. firmy Minos Agrartechnik Deutschland, Bury, Ditta – Seria i Dominiak. Ten ostatni producent polskich opryskiwaczy zaprezentował innowacyjny opryskiwacz do ochrony drzew i krzewów. Dzięki najnowocześniejszym technologiom, bez udziały operatora potrafi autonomicznie przeprowadzić zabiegi oprysku.  Innowacyjne nawozy, środki ochrony roślin, produkty wspierające produkcję ogrodniczą, także i ekologiczną zaoferują m.in. Timac Agro Polska, Agrosimex i Syngenta. W targach wzięły  udział firmy zajmujące się chłodnictwem i przechowalnictwem, firmy dostarczające maszyny do sortowania
i pakowania owoców oraz warzyw – między innymi Milbor PMC, Sorpac, STAS. Firma Sunpack zaprezentuje szeroki wybór materiałów do pakowania ręcznego i automatycznego. Obecni będą też producenci materiału szkółkarskiego, firmy handlujące owocami oraz specjalizujące się w ich przetwórstwie. Przestronne stoiska dają wystawcom możliwość doskonałego zaprezentowania oferty wszystkim zwiedzającym. Uwagę uczniów przykuł innowacyjny, samoobsługowy ” Paczkomatt-Jabłkomat” oraz „Owocomat” na inne płody i produkty rolne, który  jest czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. 

Cieszymy się, że nasza młodzież uczestniczyła także w wykładach poświęconych zagadnieniom problematyki uprawy i produkcji owoców i warzyw. 

Opiekunami byli nauczyciele Agnieszka Woźniak, i Artur Niedobit.

Organizacja wyjazdu, zdjęcia i notatka Marcin Kaca.